Højskolens ansatte

Brænder for at lave højskole, der giver mening for den enkelte

På Skærgården møder du medarbejdere, der frem for alt brænder for at lave højskole, der giver mening for den enkelte.

Pedellerne sørger for, at vi kan færdes i meget flotte omgivelser, og at tingene omkring os fungerer. Det samme gør vores oldfrue, som holder højskolen ren og pæn og vejleder os i det samme. Og alle træder de til, hvis nogen har brug for en hjælpende hånd.

I køkkenet regerer vores erfarne kok, som med sine mange års erfaring både sørger for, at der altid er mad til tiden og samtidig eksperimenterer og udvikler nye smagsoplevelser til glæde for os alle. Alle i køkkenet er engagerede i at lave sunde retter baseret på gode råvarer og omsorgsfuld tilberedning.

Døren er som regel åben til vores kontor, hvor du møder Anita, der kan svar på det meste.

Højskolens lærere er vidt forskellige, og alle spiller de ind med deres forskellige livserfaringer og uddannelser. Fælles for os alle er, at vi er optagede af at skabe rammerne for en bæredygtig personlig udviklingsproces, af at skabe de bedste betingelser for vækst og trivsel og af at hjælpe elever og kursister til at nå deres mål.

Vibeke Lundbo

Forstander

vibeke@hjsk.dk

 

Almind Haubjerg

Viceforstander

almind@hjsk.dk

 

Anders Christensen

Lærer på Børneskolen

anders@hjsk.dk

Anne Lund Rasmussen

Højskolelærer og fysioterapeut

anne@hjsk.dk

Anne Merete Markussen

Højskolelærer & køkken

merete@hjsk.dk

Bonnie Vestervig

Højskolelærer

bonnie@hjsk.dk

Britt Lyngsø

Højskolelærer

britt@hjsk.dk

Connie Maul

Højskolelærer

connie@hjsk.dk

Klaus Olsen

Højskolelærer

klaus@hjsk.dk

Maria Bossen

Lærer på Børneskolen

maria@hjsk.dk

Marie Dalgaard

Højskolelærer

marie@hjsk.dk

Michael Møller Andersen

Højskolelærer

michael@hjsk.dk

Pia Voetmann

Højskolelærer og aktiv billedkunstner

pia@hjsk.dk

Karen Sand Sørensen

Køkkenleder

karen@hjsk.dk

Birthe Christensen

Ernæringsassistent

birthe@hjsk.dk

Jane Nørgaard Iversen

Køkkenmedhjælper

Anja Thomsen

Ernæringsassistent

Alice Frederiksen

Oldfrue

Allan Jensen

Pedel

Niels Jørgen Andersen

Pedelassistent

Marco Gallista

Pedel

Anita Østergaard

Forretningsfører

anita@hjsk.dk

Vil du gerne vide mere om Højskolen Skærgården?

Du er altid velkommen til at kontakte os for nærmere info